Jak często trzeba konserwować bramę przemysłową?

Faktem jest, że naszą przypadłością jest to, iż rzadko zaglądamy do instrukcji obsługi, nie dbamy o dokumenty, które dotyczą urządzeń, które kupujemy. Dotyczy to zarówno elementów wyposażenia domu takich jak kuchenka, lodówka czy pralka, ale zdarza się, że dotyczy to również bramy garażowej czy też bramy przemysłowej.

Często zdarza się, że dzwonią do nas osoby z różnymi problemami, nawet wówczas kiedy posiadają bramy innego producenta i proszą o pomoc, gdyż nagle brama przestała działać. Niestety z rozmowy wynika, że np. przez 8 lat nikt przy tej bramie nie przeprowadzał żadnych czynności konserwacyjnych. Czy taka sytuacja jest normalna? Otóż niestety nie jest i wynika ona często z tego, że użytkownik nie zadbał o to, aby zapoznać się z treścią dokumentacji, instrukcji obsługi.

Powstaje zatem pytanie: jak często trzeba konserwować bramę segmentową w garażu przydomowym, a jak często bramę przemysłową? Jeżeli przy bramie garażowej zamówimy serwis raz w roku to już będzie bardzo dobrze. Osoba przeszkolona będzie mogła nie tylko przesmarować zawiasy i rolki, ale również sprawdzi naciąg linek, stan sprężyny itd. W przypadku bram przemysłowych, które są z reguły o wiele większe należy jednak zadbać o to, aby serwis pojawił się częściej. O ile producent może wymagać np. przeglądów raz w roku i postawi taki warunek w karcie gwarancyjnej to jednak firma wykonująca montaż bramy może zalecić częściej wykonywanie przeglądów. Takie zalecenie może mieć związek nie tylko z intensywnością pracy, ale także z masą bramy i specyficznymi warunkami pracy.