Bramy warsztatowe - wymiary

W pierwszej kolejności należy uświadomić sobie to, że w przypadku bram warsztatowych segmentowych należy posługiwać się wymiarami otworu. Brama jest montowana od strony wewnętrznej i udostępnia ona całe światło bramy - oczywiście pod pewnymi warunkami, ale o tym napiszemy później.

Jakie wymiary powinna mieć brama warsztatowa? Takie pytanie kierowane jest do nas dość często. Możemy tutaj podpowiedzieć tylko jakie wymiary będą najkorzystniejsze pod kątem obsługi konkretnej grupy pojazdów. Wymiary bramy warsztatowej będą więc różnić się od siebie pod tym względem. Jeżeli warsztat ma obsługiwać samochody osobowe to wymiar 3000x3000 mm będzie w zupełności wystarczający, pozwoli on również na obsługę większości samochodów dostawczych do 3,5 tony. Jeżeli jednak nastawiamy się na obsługę busów to powinniśmy raczej myśleć o rozmiarach większych np. 3500x3500 mm. Warto także zadbać o wysokość samego pomieszczenia. Jeżeli mamy do tego warunki i warsztat może być wyższy to pomimo wymiarów bramy 3500x3500 mm możemy zastosować system prowadnic z przewyższeniem. Takie rozwiązanie pozwoli nam np. podnosić auto na podnośniku nawet przy otwartej bramie.

Przy wymiarach bram warsztatowych często mówimy głównie o wysokości bramy, ale szerokość jest równie ważna. Chociaż 3 m szerokości dla samochodów osobowych i dostawczych jest wystarczająca to jednak szersza brama sprawi, że obsługa, wjeżdżanie i wyjeżdżanie z warsztatu będzie wygodniejsze.

Jeśli jednak warsztat ma obsługiwać samochody ciężarowe to tutaj warto zastosować wymiar minimalny 4000x4200 mm. Zdarza się także, iż budując warsztat możemy zwiększyć ten wymiar nawet do 4000x4500 mm. Teoretycznie wszystkie pojazdy powinny nam wjechać przy wymiarze 4200 mm wysokości. To właśnie taka wysokość jest wymagana przy stacjach diagnostycznych, jednak bazując na wielu doświadczeniach warto ten wymiar zwiększyć w miarę możliwości. Jeżeli wysokość budynku nam na to pozwala i wystarczy nadproża do zamontowania bramy wyższej to warto taką bramę zastosować. Dla bramy 4000x4500 mm potrzebujemy nadproża o wysokości 430 mm.

Zapraszamy także do zapoznania się z informacjami na temat bram warsztatowych.