Czy drzwi serwisowe w bramie przemysłowej osłabiają konstrukcje bramy.

Czasami w rozmowach telefonicznych z potencjalnymi klientami pojawia się temat drzwi przejściowych w bramach przemysłowych. Z relacji wielu osób wynika, że mają obawy przed tym, aby takie drzwi zastosować w bramie, gdyż mogą one osłabić konstrukcje całej bramy. Te obawy mogą być oczywiście uzasadnione jeśli mówimy o bramach wykonywanych ze słabej jakości materiałów, ale problem ten nie dotyczy bram segmentowych firmy RYTERNA, które cieszą się dobrą opinią.

Co warto wiedzieć o drzwiach przejściowych w bramach i o samych bramach przemysłowych? Z pewnością warto wiedzieć, że materiały, z których składane są bramy segmentowe firmy RYTERNA pozwalają na to, aby brama miała szerokość nawet 12 m. Wiemy, że takie możliwości robią ogromne wrażenie na klientach, ale głównie na konkurencyjnych firmach, które zajmują się produkcją bram. Zdarza się bowiem, że nasze bramy są w wielu przypadkach wybawieniem inwestorów. Przypomina mi się w tej chwili taka realizacja, gdzie zainstalowaliśmy 5 bram przemysłowych o rozmiarze ok. 7000x4600 mm, a w większości z nich były drzwi przejściowe. Warto wiedzieć, że producent jest pod tym względem dość skrupulatny i nie dopuści do produkcji takich bram, co do których istnieje obawa, że nie będą w stanie poprawnie działać przez wiele lat. W bramach, które mają dość duże wymiary, należy liczyć się z tym, że próg w drzwiach będzie wyższy, niż w przypadku mniejszych rozmiarów. Wysokość progu uzależniona jest w tym momencie od szerokości bramy i od potrzeby zastosowania odpowiednich wzmocnień. W naszym dziale z projektami można znaleźć takie przykłady.

zasady_projektowania_drzwijpg
Jak widać na powyższych rysunkach, ważny jest również sposób rozmieszczenia drzwi w bramie przemysłowej. W bramach o szerokość do 4500 mm możemy drzwi umiejscowić na środku lub przesunąć je do krawędzi bramy na odległość ok. 500 mm od krawędzi. W momencie kiedy brama ma mieć szerokość powyżej 4500 mm ale mniej niż 5500 mm drzwi mogą być przesunięte, ale na odległość ok. 1000 mm od krawędzi. W bramach o szerokości powyżej 6000 mm drzwi będą już mogły być zlokalizowane tylko na środku.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku zastosowania różnych progów w bramie, o czym mogą Państwo przeczytać na naszej stronie: Bramy z drzwiami serwisowymi. W bramach o szerokości do 5000 mm nie mamy większych ograniczeń - można zastosować zarówno próg niski (tzw. bezprogowe), a także próg standardowy. Po przekroczeniu szerokości bramy 5000 mm zmienia się już cena za drzwi, ze względu na potrzebę zastosowania dodatkowych wzmocnień. Powyżej 5000 mm możemy zastosować już tylko próg standardowy - oczywiście do budowania bram możemy podejść w sposób indywidualny i jeżeli inny wymiary, a także masa całego płaszcza bramy pozwoli na odstępstwa od tej reguły, to możemy skierować zapytanie o konkretny przypadek do inżynierów, którzy go zbadają i będą w stanie wypowiedzieć się na temat konstrukcji konkretnej bramy z drzwiami.