Jak prawidłowo zmierzyć bramę segmentową.

Codziennie otrzymujemy dziesiątki zapytań dot. bram przemysłowych. Niektóre z nich dostarczane są na nasz adres e-mail, ale w zapytaniu takim brakuje numeru telefonu i co najważniejsze, brakuje podstawowych wymiarów, które są konieczne do prawidłowej wyceny bramy. Chodzi oczywiście o wymiar nadproża. Tak więc podstawowymi wymiarami, jakie potrzebne są do wyceny bramy to szerokość otworu, wysokość otworu i wymiar nadproża. Pozostaje również kwestia wyjaśnienie czym tak na prawdę jest wymiar nadproża, gdyż z rozmów wynika, że i tak kwestia wymaga oddzielnego wyjaśnienia. Zdarza się bowiem, że osoba składająca zapytanie mówi, że potrzebuje bramy przemysłowej do hali stalowej i tam nie ma nadproża. W tym artykule wyjaśnimy te sprawy, ale najprzód proszę zapoznać się z podstawowym rysunkiem, jaki znajduje się niżej.
wymiarybramyjpg
Jak widzimy na rysunku, praktycznie wszystkie potrzebne wymiary zostały tutaj oznaczone. Jeżeli ktoś potrzebuje bardziej szczegółowych informacji to już teraz możemy odesłać do naszej strony, gdzie opisaliśmy te sprawy i wyjaśniliśmy jak przygotować zapytanie na bramę segmentową.

Wymiar B to szerokość otworu. Jeżeli brama segmentowa ma być montowana w murze to ważne, aby podać wymiar od muru do muru, bez uwzględnienia ewentualnej warstwy ocieplenia czy tynku elewacyjnego, który będzie wykonany w otworze.

Wymiar H to wysokość otworu. Proszę zwrócić uwagę na przerywaną linię, która jest na rysunku. To właśnie w tym miejscu należy wykonać pomiar, gdyż może zdarzyć się, że poziom w zaznaczonym miejscu będzie inny niż poziom wykonany na innej głębokości otworu. Tutaj także nie powinniśmy raczej brać pod uwagę wykonanego ocieplenia czy tynku, ale oczywiście są wyjątki w tej sprawie - w zapytaniu warto zwrócić uwagę, a być może podać wymiar jeden i drugi, czyli do muru i do elewacji czy ocieplenia, gdyż ten wymiar zasadniczo będzie miał wpływ na wymiar h, czyli wymiar nadproża.

Wymiar h (proszę zwrócić uwagę, że jest to "h", a nie "H"), który na niektórych schematach i rysunkach jest również określany jako wymiar N, czyli nadproże. Ten wymiar powinien być zmierzony w najniższym miejscu, nie tylko nad samym otworem, ale także min. 100 mm w lewo, oraz min. 100 mm w prawo od krawędzi otworu. Jest to wymiar o tyle istotny, że decyduje on o tym jaki model prowadnic będzie można zastosować w bramie.

Kolejnymi wymiarami, które należy zbadać to głębokość pomieszczenia, które jest oznaczone literą D oraz oraz przestrzenie boczne. W przypadku wątpliwości warto zadzwonić do nas, aby sprawy te omówić telefonicznie, a jeżeli istnieje możliwość wykonania zdjęcia otworu (od środka) to warto również takie zdjęcie nam przesłać. Zdjęcie powinno obejmować całość otworu, gdyż na podstawie takich oględzin możemy stwierdzić czy istnieją jakieś przeszkody w montażu bramy.