Jak przygotować zapytanie na bramę segmentową?

Na początku chcemy zaznaczyć, iż wyceniamy bramy dokładnie, uwzględniając nie tylko powierzchnie płaszcza, ale bierzemy pod uwagę zaplanowany system prowadnic czy też niezbędne do poprawnego funkcjonowania elementy dodatkowe, wzmocnienia paneli, potrzebne zabezpieczenia itp.
Im bardziej precyzyjne zapytanie otrzymamy, tym szybciej wykonamy ofertę na bramę lub bramy. Średni czas odpowiedni na dobrze przygotowane zapytanie, przesłane w godzinach pracy to ok. 1,5 godziny. Warto więc przygotować zapytanie, które będzie zawierać wszystkie potrzebne elementy. Jeżeli jednak chcą Państwo skorzystać z kontaktu telefonicznego, aby to nasz pracownik dopytał o szczegóły to prosimy o telefony pod numery: 608 442 900, 668 368 535, 604 933 337.

W zapytaniu przesłanym drogą mailową potrzebujemy, aby zostały zawarte tam następujące informacje:
 • rodzaj bramy (przemysłowa / garażowa);
 • ilość bram, którą mamy wycenić;
 • szerokość otworu w murze lub w konstrukcji stalowej;
 • wysokość otworu w murze lub w konstrukcji stalowej;
 • wymiar nadproża (wyjaśnienia znajdują się niżej);
 • elementy dodatkowe takie jak: drzwi przejściowe, okienka, panele przeszklone, napędy łańcuchowe ręczne lub napędy elektryczne;
 • czy oferta ma zawierać koszty dostawy (proszę podać adres);
 • czy oferta ma zawierać orientacyjne koszty montażu;
 • numer telefonu do osoby odpowiedzialnej za zamówienie, abyśmy w razie potrzeby mogli zadać istotne pytanie;
 • przesłanie zdjęć lub rysunków będzie dodatkowym ułatwieniem.

Jak określić wymiary bramy?

Przy składaniu zapytania ofertowego inwestor nie musi określać wymiaru bramy, a jedynie wymiary otworu, do którego brama ma być dopasowana. Warto wiedzieć, że bramy segmentowe montowane są od strony wewnętrznej i wymagają nadproża, a także dystansów bocznych dla prowadnic pionowych, zwanych również węgarkami.
Najlepiej sprawę wyjaśnić na konkretnym przykładzie. Jako wzór zastosujemy otwór pod bramę segmentową przemysłową z systemem prowadnic standard.

prev next

Rysunek przedstawia otwór do bramy segmentowej wykonany w murze, ale identyczne zasady dotyczą otworów w konstrukcji stalowej. Najważniejszą zasadą jest to, aby płaszczyzny węgarków i płaszczyzna nadproża tworzyły jedną płaszczyznę. Na rysunku te elementy są zaznaczone innym kolorem wokół otworu bramowego.

Wymiar nadproża jest zaznaczony literą "h". Jest to cała dostępna przestrzeń nad otworem, w najniższym miejscu. Ważne jest również to, aby sprawdzić ten wymiar nie tylko tuż nad otworem, ale również na całej głębokości zabudowy, która jest tu oznaczona literą D.
Wymiary potrzebne do wyceny podajemy w następujący sposób:

 • B (szerokość) x H (wysokość) - zasada ta dotyczy całej stolarki otworowej, że pierwszym wymiarem jest zawsze szerokość.
 • h (wymiar nadproża) - jeżeli nadproże jest niskie wówczas możemy zaproponować odpowiedni system prowadnic (np. STD-RM), ale jeżeli wysokość budynku / pomieszczenia jest duża, wówczas istnieje szansa na zastosowanie systemów prowadnic przewyższonych lub pionowych.
 • Węgarki - jeżeli wiemy, że dysponujemy tutaj wystarczającą ilością miejsca, nie musimy podawać szczegółowego wymiaru.
 • SD lub SB - jeżeli brama przemysłowa ma zostać wyposażona w napęd ręczny łańcuchowy lub napęd elektryczny przemysłowy to po stronie montażu wymiar ten powinien być większy niż 100 mm, a dokładnie powinien wynosić min. 250 mm dla napędu ręcznego i 350 mm dla napędu elektrycznego. Sprawa ta nie dotyczy bram z serii garażowych.
 • Prowadzenie pod kątem - przy wycenie bramy z tym systemem prowadzenia (np. STD-SR) należy również podać kąt dachu.


Pomocny może być również taki rysunek jak ten, który widzą Państwo po lewej stronie. Co prawa nie jest on tak szczegółowy jak ten wyżej, ale dobrze przekazuje potrzebne informacje.


Jakie są koszty montażu bram lub koszty dostawy?

Jesteśmy dystrybutorem bram segmentowych firmy RYTERNA w Polsce. Realizujemy zamówienia na terenie całego kraju zapewniając dostawy bram w atrakcyjnej cenie. Na życzenie inwestora możemy również zaproponować usługi montażu bram, które będą wykonywane przez nasze ekipy monterskie, a także przez firmy zewnętrzne, które w tej kwestii z nami współpracują. Cały czas powiększamy bazę takich firm, które w różnych rejonach kraju są w stanie zaoferować usługi montażu i serwisu bram.
Nasi pracownicy z biura obsługi Klienta poinformują o wszystkich sprawach związanych z zamówieniem, dostawą i możliwościami dotyczącymi montażu. Na każdym etapie jesteśmy do dyspozycji.