Napędy do bram segmentowych.

W przypadku bram przemysłowych najczęściej stosuje się automatykę, która napędza wał bramy. Jest to rozwiązanie, które gwarantuje o wiele dłuższą żywotność nie tylko napędowi, ale również całej bramie. Dla bramy istotne jest to, aby pracowała ona równo, bez zbędnego szarpania itp. Z wieloletnich obserwacji wynika, że bramy przemysłowe z napędami elektrycznymi lub z napędami ręcznymi łańcuchowymi wytrzymują próbę czasu.


Najczęściej wybieranym wariantem obsługi bramy przemysłowej jest ręczny napęd łańcuchowy. Jest to rozwiązanie dość tanie, bezawaryjne. Warto podkreślić, że napędzając bramę segmentową, nawet taką o dużych wymiarach, nie musimy "dźwigać" całego jej ciężaru - to sprężyny skrętne pomagają nam ją obsługiwać. W praktyce wiemy, że z powodzeniem udaje się obsługiwać przekładnią łańcuchową bramy o rozmiarze 8000x4400 mm. To największa brama jaką zamontowaliśmy z takim napędem.


Do bramy przemysłowej można również zastosować napęd elektryczny. Taki siłownik z reguły posiada również awaryjny system obsługi z przekładnią łańcuchową. Napęd sterowany jest w standardzie z centrali wyposażonej w przyciski, ale można także wyposażyć go w dodatkowe akcesoria, takie jak czujniki, piloty czy lampy ostrzegawcze.
W przypadku kiedy napęd elektryczny ma współpracować z bramą z drzwiami, wówczas należy się zastanowić także nad czujnikiem otwarcia drzwi, który uniemożliwi uruchomienie napędu w momencie, kiedy drzwi przejściowe będą otwarte.

Zobacz inne możliwości montażu napędu elektrycznego.


Może zdarzyć się tak, że w obiekcie nie będzie zbyt wiele miejsca na montaż napędu. Mamy wówczas możliwość zastosowania alternatywnych rozwiązań takich jak: montaż napędu przez przekładnie lub montaż na środku wału.
Ten drugi sposób niestety wyklucza możliwość skorzystania z ręcznej, awaryjnej przekładni łańcuchowej, ale czasami jest to jedyny sposób na zautomatyzowanie bramy przemysłowej.